Yhteistyössä/ pääsyliput saatu: Turun Nuori Teatteri
Turun Nuoressa Teatterissa viime sunnuntaina kantaesitetyssä Kuutio-näytelmässä sukelletaan sisälle mielikuvitukselliseen pelimaailmaan. Mike Pohjolan käsikirjoittamassa uutuusnäytelmässä sisarusten Aleksin (Atte Kluuskeri) ja Stellan (Aino Määttänen) elämä saa yllätyksellisen käänteen, kun lapset joutuvat sisälle Minecraft-rakentelupelin inspiroimaan, kulmikkaaseen pelitodellisuuteen. Portaalin toisella puolella kohdataan vaaroja ja vastustajia mutta saadaan lopulta myös uusia ystäviä. Vaikka kuutiomaailma tuntuu ensin oudolta ja vieraalta, seikkailu kasvattaa ja opettaa sisarusparia (ja samalla katsojia!) myös omasta elämästä ja sen arvoista.

Vauhdikas ja musiikintäyteinen kaksituntinen vaatii nuorelta esiintyjäjoukolta paljon. Näytelmän ohjaaja Janne Pikka kertoo ensi-illan jälkeen, että erityisesti nuorten näyttelijöiden ilo omasta ja ryhmän onnistumisesta tuntuu palkitsevalta. Ohjaajaa on helppo uskoa, sillä lavalla nähtävä riemu ja kaveria kannatteleva ilmapiiri välittyvät katsomoon saakka.
Musiikista vastaava Antti Ainola ja koreografian suunnitellut Ira Tuppurainen yhdessä nuorten näyttelijöiden ja muun työryhmän kanssa ovat pitäneet taiteellisen riman asiaankuuluvan korkealla. Kuutio-näytelmässä lauletaan, soitetaan ja tanssitaan, ja toki kaikkea yhtä aikaa! Aili Säylän saksofoni ja Iina Kuivaisen klarinetti antavat lisäpotkua teoksen monipuoliselle äänimaailmalle.
Allekirjoittaneelle Kuution esittämä pelimaailma ei ole kovin tuttu, mutta ennen esitystä ja väliajalla kuultujen asiantuntijakommenttien perusteella on varsin helppo tulkita, että näytelmän lavastus (Jaana Jussila) ja pelimaailmoista tutut toimintatavat ovat helposti tunnistettavia ja samaistuttavia isolle joukolle katsojista. Uskonkin, että peliteema innostaa teatterin pariin uutta yleisöä, erityisesti peleistä kiinnostuneita lapsia ja nuoria. Näytelmän suositusikäraja on kuusi vuotta.
Kun kysyn ohjaajalta vielä, kenelle hän esitystä suosittelee, on vastaus valmiina: Kaikille seikkailunhaluisille ja musiikkiteatterin ystäville! Tähän on katsomonkin puolelta helppo yhtyä, pienellä lisäyksellä: Suosittelen Kuutiota kaikille peleistä, leikeistä ja mielikuvitusmaailmoista innostuville, niin pienille kuin isoillekin seikkailijoille. Tarinoiden ja pelien maailmoista etääntyneen aikuisenkin on nimittäin hyvä välillä pysähtyä miettimään, voisiko aurinko joskus olla neliö tai kuu kuutio.
– Jenni